Strona istnieje od: 2001:09:01
Stronę odwiedziło:1212477 gości.
Dzisiaj stronę odwiedziło 46 gości
Wczoraj stronę odwiedziło 135 gości
<123>
Wielki finał projektu "Młodzi dla wolności"
Po kilku miesiącach ciężkiej pracy dobrnęliśmy do wielkiego finału - 4 czerwca 2014r . w 25 rocznicę wolnych wyborów otworzyliśmy w Szkolne Muzeum - "Młodzi dla wolności".

Relację z tego wydarzenia możecie obejrzeć w galerii.

Anna Wodas 2014-06-05
DROGA DO WOLNOŚCI

Folder okolicznościowy do pobrania

Anna Wodas 2014-06-01
Co dał mi udział w projekcie ,,2014!- Młodzi dla Wolności”?
Z pewnością to nie koniec naszych działań, bo przecież czekają nas uroczyste obchody 4 czerwca, ale już dziś grupa projektowa pokrótce podsumowała swoje dotychczasowe działania. Link do dokumentu poniżej:
Co dał mi udział w projekcie ,,2014!- Młodzi dla Wolności”?

Podsumowanie projektu"2014!- Młodzi dla Wolności” - apel 4 czerwca
Anna Wodas 2014-04-30
Czas na podsumowanie Konkursu „2014! Młodzi dla Wolności”
Celem konkursu było zachęcenie uczniów, nauczycieli i całych środowisk lokalnych do włączenia się w obywatelskie obchody Święta Wolności – rocznicy 4 czerwca 1989 roku. Konkurs miał przybliżyć historię najnowszą: wiedzę o czasie przełomu i ostatnim dwudziestopięcioleciu zagospodarowywania wolności.
Sądzimy, że zadania te udało się nam zrealizować!
Zespół uczniów z klasy V( początkowo 13-tu, później już 17) doskonale poradził sobie z zadaniami, które zostały przyjęte do realizacji na spotkaniu. Urodziny Patrona szkoły były doskonała okazją, by ogłosić przystąpienie do projektu oraz złożyć ,,patriotyczne życzenia”.

Udało się nawiązać współpracę z działaczami NSZZ ,,Solidarność” w Bolesławcu, którzy gościli w szkole. Na zaproszenie honorowych obywateli Bolesławca uczniowie odwiedzili Izbę Pamięci w Bolesławcu. Wspomnienia panów J. Filipka i Z. Razika ukazały uczniom ,,karnawał Solidarności”, czasy stany wojennego.

Lekcje przeprowadzone przez edukatora z IPN-u z Wrocławia przybliżyły obrady okrągłego stołu oraz 4 czerwca 1989 r.

W Bibliotece Pedagogicznej przygotowano dla uczniów bibliografię do realizowanego tematu oraz wystawę ,,Droga do Wolności”.

Jak zrealizowany został postulat rozwoju samorządności lokalnej uczniowie zobaczyli podczas wycieczki do Urzędu Miasta w Nowogrodźcu oraz podczas spotkania z Burmistrzem.

Droga do wolności nie zaczęła się tylko w 1980 roku, dlatego uczniowie włączyli się w przygotowanie apelu upamiętniającego trudną drogę do wolnej Ojczyzny : Sybiraków , Żołnierzy Niezłomnych. Trudno było nie wspomnieć w kwietniu 10.04.1940 r.

Podczas spotkań zespołu w szkole uczniowie zapoznawali się z materiałami źródłowymi z lat 1980-1989, materiałami przekazanymi przez rodziców uczniów, przygotowywali się do debaty na temat samorządności w szkole, napisali list do Prezydenta Lecha Wałęsy, przygotowywali informacje o działaczach opozycji, porównywali wybory z roku 1989 z obecnymi. Uczniowie już wiedzą, o co pytać rodziców, dziadków.

4 czerwca 2014 r.
Współpraca z Muzeum Ceramiki w Bolesławcu, wycieczka do muzeum oraz rozmowa z panią Dyrektor pomogła przygotować obchody 4 czerwca . Tego dnia zostanie otwarta w szkole wystawa ,,Droga do Wolności”. Pamiątki z lat 1980-1989 będą wypożyczone z Izby Pamięci ,,Solidarności” w Bolesławcu , a także Muzeum Ceramiki. Przewodnikami po muzeum będą uczniowie biorący udział w projekcie.
Ponieważ nasza szkoła to szkoła , w której są uczniowie klasy I, II…dla nich będą przygotowane puzzle- plakaty ,,Solidarności”, malowanki. Gimnazjalistów , i nie tylko na pewno zainteresuje wykonywanie pieczątek, takich jakie wykonywano w czasie stanu wojennego.
Zamierzamy zaprosić rodziców, mieszkańców wiosek: Nowej Wsi, Bieńca, Zebrzydowej, Kierżna, a także te osoby, które pomagały w realizacji projektu: władze samorządowe, pracowników Biblioteki Pedagogicznej w Bolesławcu, Muzeum Ceramiki, działaczy ,,Solidarności”.
Anna Wodas 2014-04-30
Biblioteka Pedagogiczna w Bolesławcu wspiera nas w projekcie
29 kwietnia grupa projektowa odwiedziła Bibliotekę Pedagogiczną w Bolesławcu. Panie specjalnie dla nas przygotowały okolicznościową wystawę, prezentującą wydarzenia z lat ’80. W ramach podsumowania i usystematyzowania wiadomości cała grupa uważnie przeanalizowała przedstawione zagadnienia.

W czytelni biblioteki czekały na nas przygotowane pozycje książkowe, dotyczące wydarzeń i postaci, związanych z dążeniem do wolnej, demokratycznej Polski w latach 1980 - 1989. Panie przygotowały również dla nas zestawienie dostępnych w Bibliotece Pedagogicznej w Bolesławcu książek o stanie wojennym, ks. Jerzym Popiełuszce, Lechu Wałęsie i Solidarności.

Na koniec spotkania podziękowaliśmy Paniom za zaangażowanie i pomoc w realizacji projektu oraz zaprosiliśmy na uroczysty finał, który odbędzie się 4 czerwca w naszej szkole.


Anna Wodas 2014-04-29
<123>